Ostatnio znalazłam w końcu czas na zrobienie do kompletu z kominem dla mojego W:* czapki. Postanowiłam, że zrobię ją na gładko, a największą ozdobą będzie wywinięty ściągacz z oczek lewo i prawo.
Wykorzystałam włóczkę Polo Natura 50g: 50% akryl, 50% wełna. Aby zwiększyć grubość, połączyłam 2 motki ze sobą, druty jakich użyłam to 6 mm.
Rozpoczęłam robótkę od narzucenia 76 oczek, czapka pasuje na głowę 54 - 57 cm. W zależności od elastyczności włóczki musimy dopasować ilość oczek. Dlatego najlepiej przed rozpoczęciem docelowej robótki, należy zrobić próbę.
Możemy, tę czapkę wykonań na dwa sposoby: na okrągło lub przekładając oczka z jednego druta na drugi. Ja wybrałam ten drugi sposób, ponieważ moja żyłka była zbyt długa i nie byłabym w stanie połączyć oczek ze sobą. Różnica jaka będzie podczas robienia, będzie polegała na tym, że przy przerabianiu na okrągło. Po zrobieniu ściągacza robimy tylko oczka prawe cały czas, natomiast przy robieniu z druta na drut. Musimy przerabiać raz cały rząd oczek prawych, a raz rząd oczek lewych, aby po jednej stronie były same oczka prawe, a po drugiej same oczka lewe.
Gdy już narzucimy odpowiednią ilość oczek, przerabiamy je ściągaczem 2 oczka prawe, 2 oczka lewe. Dzięki temu czapka będzie dobrze trzymała się na głowie, a wysokie wywinięcie jest ładną ozdobą. Ściągacz zrobiłam na długość około 15 cm, ale możemy sobie dostosować tę wielkość do własnych potrzeb. Jeśli chcemy, aby tworzył się ładny brzeg, ostatnie oczko powinno zostać bez przerobienia i po odwróceniu przerabiamy je jako pierwsze.
Wskazówka: Zaczynajmy naszą robótkę od 2 oczek prawych, a kończmy na 2 oczkach lewych. Dzięki temu unikniemy pomyłki i nie będziemy musieli myśleć jakie oczka mamy teraz przerabiać.
Kolejnym krokiem jest przerabianie robótki na gładko, ja zrobiłam około 9 cm. Po tym zaczęłam odejmowanie oczek, aby nadać czapce ładny kształt. Zrobiłam to w następujący sposób, w co 2 rzędzie:
- 2 x 6 oczek
- 2 x 5 oczek
- 2 x 4 oczka
Dwa ostatnie rzędy, przerobiłam w następujący sposób: 2 oczka prawe i 1 odjęłam na jednej stronie, a po drugiej 2 oczka lewe i 1 zdjęłam.
Pozostałe oczka należy ściągnąć nitką i zszyć czapkę.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWitam chcialabym zrobic te czapke tylko prosze o wyjasnienie fragmentu
OdpowiedzUsuń" Zrobiłam to w następujący sposób, w co 2 rzędzie:
- 2 x 6 oczek
- 2 x 5 oczek
- 2 x 4 oczka
Dwa ostatnie rzędy, przerobiłam w następujący sposób: 2 oczka prawe i 1 odjęłam na jednej stronie, a po drugiej 2 oczka lewe i 1 zdjęłam"
Czy 2 x 6 oczek tzn ze co 6 oczek dwa przerabiac razem?
Z tym zdejmowaniem to jakos nie moge sobie wyobrazic jak to ma wygladac, jesli moglaby pani dokladniej opisac byloby super. Z gory dziekuje:)@
Witam serdecznie:) dokladnie tak jak Pani napisala. Co 6 oczek 2 laczymy i sciagamy. Nastepnie co 5 oczek 2 laczymy i sciagamy. Na koncu co 4 oczka 2 laczymy i sciagamy. Ja to licze mniej wiecej, zalezy ile oczek w calosci ma Pani na robotce. Jeali tyle co u mnie to wedlug teho schematu, przy innych obwodach trzeba dostosowac do siebie:) Dodatkowa rada dotyczy tez wloczki, jesli jest rozciagliwa, proponuje mniejszy obwod zrobic. Wtedy po czasie czapka zbyt sie nie rozluzni:) Pozdrawiam:)
UsuńWłaśnie tak się składa że mam tę samą włóczkę co w opisie, tylko zamierzam użyć pojedynczego motka. To łączenie oczek robimy w co drugim rzędzie? Czyli łącznie całe to zmniejszanie szerokości czapki skończy się na jakichś 5 rzędach, a potem robimy to: "Dwa ostatnie rzędy, przerobiłam w następujący sposób: 2 oczka prawe i 1 odjęłam na jednej stronie, a po drugiej 2 oczka lewe i 1 zdjęłam" ?
OdpowiedzUsuńJeśli dobrze piszę to prosze mi jeszcze wytłumaczyc ten fragment ktory zacytowalam... Będę bardzo wdzięczna :)
Tak sciaganie oczek w co 2 rzedzie, wtedy czapka nabiera ksztaltu zwerzania. Tak mniej wiecej bedzie to 5 rzedow. Przerabiamy 2 oczka prawe nastepnie 2 oczka laczymy w jedno, czyli 1 sie sciaga.
UsuńCzy tak ma wygladac laczenie oczek? http://www.dmc-cw.com.pl/dmc.php?972,2-oczka-prawe-razem
OdpowiedzUsuńCzy moze tak jak tu po prostu dwa oczka razem: http://www.makatka.pl/index.php/site-administrator/99-szkoka/193-kurs-cz-ii-oczka?aa805485977a8faf3621e4de56bd2d6f=c92454dfa0d3d480b5dc8bae731abc46
UsuńJa sciagam oczka, laczac 2 oczka w 1 :)
UsuńTo znowu ja.. zaczęłam już i zastanawiam się czy to jest dobrze zrobione? Ten ściągacz mi wyszedł jakoś hmm ciasno... nie rozumiem dlaczego...
OdpowiedzUsuńhttp://pl.tinypic.com/view.php?pic=28modjd&s=9#.V0HL--STuVM
PS wie pani może co trzeba zrobić aby ściągacz wyglądał tak jak tu?
http://manufakturaolgi.blogspot.com/2013/02/czapka-szara-smerfetka-z-pomponem.html
Witam, aby osiagnac taki efekt jak w linku z manufakturyoli, trzeba przerabiac 3 oczka lewe 3 prawe i znow 3 lewe 3 prawe. Ja zawsze robie sciagacz w taki sposob i wychodzi falowany jak na fotce u niej na blogu. Proponuje przerobic na probe kilka wersji z wielsza iloscia oczek i mnieksza, a nastepnie wybrac ten idealny dla Pani:)
UsuńZrobić czapkę na drutach to raczej nie jest problem dla kogoś kto już troszkę pracuje w tej branży. Ja często wykorzystuję włóczkę z alpaki https://alewloczka.pl/pl/c/Wloczki-z-alpaki/2 tylko dlatego, że ciuchy wychodzą bardzo ciepłe.
OdpowiedzUsuńZgadzam się, ja mam fajnie zaopatrzony sklepik u siebie w mieście z przesympatyczną ekspedientką i przeważnie u niej robię zapasy :)
UsuńZimowe czapki muszą być przede wszystkim ciepłe, lecz nikt nie mówił o tym że również mogą być eleganckie. Dlatego za każdym razem jak tylko mam okazję to kupuję czapki w https://www.sterkowski.pl/ i to nie tylko na ten sezon zimowy. Ja lubię nosić nakrycia głowy przez cały rok.
OdpowiedzUsuńJa też bardzo cenię sobie nakrycia głowy. Noszę je najczęściej w zależności od sytuacji lub pory roku. Miejscem gdzie zaopatruję się w takie produkty jest https://hatfactory.eu/. Znaleźć tam można przeróżne czapki, berety, czy kapelusze, które wykonywane są wyłącznie z materiałów najwyższej klasy. Odpowiednio dobrany kapelusz, bądź czapka będą zawsze świetnym uzupełnieniem naszego ubioru. W pozytywny sposób kształtują również nasz wizerunek.
UsuńSuper czapula, niedawno robiłam podobną i jest naprawdę bardzo ciepła. Mam natomiast pytanie czy dałoby rady na drutach zrobić czapkę w starym stylu, jak w tym właśnie w tym sklepie Sterkowski
OdpowiedzUsuńwow ale masz talent, szukam własnie takich tutoriali bo jestem w ciąży i też chcę zacząć dziergać dla mojego dzieciątka
OdpowiedzUsuńDziękuję :) choć muszę przyznać, że nie zawsze wszystko idzie po mojej myśli i muszę pruć. Cudownie, gratulacje, przy obecnej modzie na Instagramie można dużo zaoszczędzić robiąc samodzielnie rzeczy z sznurka, czy włóczki dla najmłodszych :)
UsuńBardzo fajnie opisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJa niestety raczej samodzielnie takich rzeczy nie wykonuję, ale muszę przyznać, że uwielbiam nosić różnego rodzaju nakrycia głowy. Bardzo fajnie zresztą na stronie https://kobietapuszysta.pl/czy-toczka-filcowa-to-dobre-nakrycie-glowy-na-wiosne/ napisano to czy toczak filcowa to jest dobry pomysł na to aby nosić ją wiosną.
OdpowiedzUsuńHallo mam pytanie czy mogla by mi pani pomöc robie czapke dla meza, mam 96 oczek i niewiem jak mam ja zwezac wzör czapki mam same prawe .Prosze o pomoc
OdpowiedzUsuńDo jakiejś ładnej kurteczki taka czapka by idealnie pasowała. Ciepła i wygodna idealna na zimne dni. Przynajmniej uszy nie marzną
OdpowiedzUsuń